Катерина Цецура: У США значно розвиненіша практична підготовка студентів журналістики

У рамках виконання проекту зі сприяння журналістській освіті в Україні, за сприяння Фонду розвитку ЗМІ Посольства США в Україні, віртуальним гостем студії була Катерина Цецура - професор, Директор аспірантури і докторантури Gaylord Коледжу журналістики і мас-медіа університету штату Оклахома в США, яка викладає стратегічні комунікації, концептуальні медіа теорії, кризові комунікації, публічну дипломатію та інші курси.

У розмові гостя торкнулась важливих питань викладання журналістики та сучасних тенденцій розвитку медіасфери у США та Україні.

Зокрема вона висловила думку, що у підготовці журналістів в Україні та США достатньо багато спільного, проте, на думку професора Цецури, у США більше уваги приділяється практичним заняттям.

Починаючи з першого курсу, журналісти вже працюють у ЗМІ під керівництвом викладачів і перебувають на постійній виробничій практиці. Наприклад, знаний журналіст Майк Бечер, який готує для “ABC News” новини з Афганістану, має спільний зі студентами проект, у якому висвітлює життя американських військових у Афганістані, а студенти готують сюжети і матеріали про те, як живуть сім’ї військових у Америці.

У них вийшов дуже цікавий проект, який має високі рейтинги: сюжети були показані на “ABC News”, а статті опубліковані на онлайн-ресурсі “Huffington Post”, розповіла професорка.

Також, за її словами, кілька тижнів тому група її студентів подорожувала до штату Айова, де з провідними журналістами-практиками створювали ряд матеріалів про перебіг президентських виборів, вивчали, як голосуватить люди, зустрічалися з кандидатами.

Отже, практична залученість американських студентів дуже висока.

У відповідь на запитання «чи багато читають американські студенти» доктор Цецура сказала: «Ми хотіли би думати, що студенти читають багато. Але реальність така, що вони читають все менше. В Україні, на мою думку, читають більше».

Вона пояснила свої спостереження тим, що в Україні студенти шукають спеціальні матеріали, бо є дефіцит інформації. У США з інформацією проблем нема, через її надлишок і виникає проблема з вибором. Науковець також зауважила, що є така проблема, як кліповість, процесування уривків, замість глибокого вивчення першоджерел.

"При вивченні багатьох курсів, - сказала Катерина Цецура, - зовсім не використовуються підручники, натомість студентам пропонують відеолекції, аудіоматеріали, курси-онлайн. Завдання, яке ставиться при цьому: залучення студентів до дискусії. Прийшовши на пару, вони мають прочитати щось щоб бути готовими до дискусії".

Професор із США також розповіла, що у навчальному процесі в Америці широко розповсюджене використання антиплагіатних програм.

«Дуже серйозно ставимося до авторства. Переслідуємо плагіат і автоплагіат. Це, коли матеріал, який ви здали по одному курсу, намагаєтеся здати на інший предмет», - пояснила віртуальна гостя студії.

Науковець також розповіла, що одна із тенденцій американської журналістики, це - скорочення рекламних бюджетів і переосмислення журналістики. Одна концепція делегує журналістиці обов’язок захисту громадської думки та спостереження і контролю за діями влади. Друга просуває ідею про те, що журналістика є достатньо суб’єктивна, а вибір теми - це маніфест редакційної політики. Таким чином, той, хто спонсорує видання, той і визначає суть і тон подання інформації.

За словами Катерини Цецури, у США триває скорочення передплатників. А це чинить тиск на фінансове благополуччя ЗМІ. Ніхто не має універсального рецепту як бути. Хто платить за ЗМІ , той замовляє музику. Найбільш успішні ЗМІ створені на базі онлайн-ЗМІ. Порівняно непогано виживають регіональні онлайн медіа. Продовжується переродження малих регіональних газет. Вони висвітлюють теми, які актуальні для цих регіонів. Популярна у США розслідувальна журналістика. Частина ЗМІ повністю утримуються за рахунок грантів.

Також, на думку Цецури, українські журналісти, попри ведення з боку Росії інформаційної війни, все ж демонструють дотримання етичних кодексів.

Говорячи про медіаграмотність, візаві з США наголосила, що у її країні тільки третина населення має освіту на рівні бакалавра. Тому людям не так і легко розібратися у тонкощах передвиборчих програм політиків.

«Щоб мати комплексне розуміння процесів і всю повноту інформації, потрібно брати інформацію з різних ЗМІ», - радить Катерина Цецура.

«У цьому й полягає перевага, що ми маємо усю повноту вибору. Жоден ЗМІ не захищає тільки одного кандидата. Є розуміння життєвої важливості дотримання стандартів», - стверджує американський науковець.

Схожi сторiнки

Это удивительно: как война сделала украинцев оптимистами и как мы справляемся со стрессом? — Евгений Головаха

0 689 1

Украинский социолог, психолог и общественный деятель, доктор философских наук, профессор Евгений Головаха рассказал UKRLIFE.TV о недавних исследованиях настроений украинцев, отметив ряд интересных результатов.

Чому немає конфлікту цивілізацій і що є натомість? Фукуяма і Гантінгтон помилялися, — Вахтанґ Кебуладзе

0 604 3

Філософ Вахтанґ Кебуладзе на UKRLIFE.TV: про момент істини, трикутник зла, пекельну логіку Росії, й що є замість конфлікту цивілізацій, якщо бачити помилки Фукуями та Гантінгтона.

Грядёт крупный перелом для человечества. Что делать с пугающей неопределенностью? — Дацюк, Никитин, Бебешко, Чудновский

0 1024 2

Темой новой программы цикла "Ответственность" с Владимиром Никитиным, Сергеем Дацюком, Тарасом Бебешко и Юрием Чудновским были "мерцающие" ответственные партнерства в неопределённости.