Як налагодити діалог між мирними протестувальниками та поліцією?

Будь-яке мирне зібрання в Україні супроводжується засиллям правоохоронців. Окрім патрульної служби, які зобов’язані охороняти учасників мирної акції, на зібранні обов’язково з’являться силові підрозділі типу «Беркут», багато так званих автозаків. Як налагодити діалог між мирними протестувальниками та поліцією?

Про це ефірі UKRLIFE.TV розповіли керівник аналітичного напрямку УГСПЛ Олег Мартиненко та координатор напрямку громадського спостереження "ОЗОН" Центру Громадянських Свобод Валерія Рибак.

До сьогодні у діях правоохоронних органів превалює репресивний стиль поведінки. Якщо зібрання хоч на йоту викликає хвилювання у влади, стара міліція чи то нова поліція, з готовністю втілюватиме силові моделі «взаємодії» із учасниками акції.

Держава та представники влади все ще не навчились цивілізованим методам взаємодії із учасниками мирних акцій протесту. У нас чиновники або політики говорять з учасниками мирних зібрань вкрай рідко. А якщо і говорять, то зазвичай конструктивним діалогом це назвати важко. Влада не вміє публічно визнавати своїх помилок.

Конфлікти з представниками правоохоронних органів в контексті проблематики мирних зібрань скоріш за все не зникнуть. Це знову ж таки – проблема відсутності комунікації.

Україна повинна імплементувати ключові європейські стандарти організації та діяльності поліції.
Це стосується, передусім норм Європейського кодексу поліцейської етики, Декларації про поліцію тощо. Ми повинні переписати сценарій поведінки правоохоронців і головне втілити у життя.

Алгоритми дій правоохоронців на практиці, під час проведення мирного зібрання все ще далекі не лише від іноземної практики, але і від тих стандартів, які у прописані у чинному законодавстві України.

Тактики припинення конфліктів під час мирних акцій всім відомі, але вони не виконуються. Зате влада все ще вважає за потрібне відсилати воєнізовані угрупування на акції пенсіонерів та студентів.

Статут патрульно-постової служби, що майже в такому ж вигляді існує з радянських часів. А нормативні акти, що регулюють діяльність різних структур типу "Київ - 1", "Київ - 2" і т.д. не можливо знайти на сайті МВС, тож взагалі важко оцінити легітимність діяльності останніх і які функції вони виконують.

На сьогодні, правозахисна спільнота володіє лише можливістю надавати рекомендації до діяльності МВС. Міністерство ж не виявляє бажання ініціювати діалог щодо напрямків реформування та сприяти ефективному подоланню тих проблем, які ми сьогодні спостерігаємо.

Правоохоронці, нажаль, абсолютно не здатні нормально спілкуватись з протестувальниками. Як до Євромайдану, так і після ми спостерігаємо відсутність комунікації міліції з учасниками мирних акцій на різних стадіях організації зібрання та його проведення. 

Бували випадки, коли представники правоохоронних органів відмовляли учасників акції проводити зібрання, мотивуючи це тим, що «може бути усіляке».

Часто спостерігачі, при виникненні конфліктних ситуацій на зібраннях, були вимушені дзвонити в 102 і просити про допомогу, в той час як колона «німих» правоохоронців стояла майже поруч.

Кількість правоохоронців, присутніх на мирних акціях сьогодні не зменшується. Навпаки, росте присутність анонімних воєнізованих формувань, які начебто охороняють мирні зібрання та виконують ті ж самі функції, що й міліція.

Невідомо кому підпорядковуються люди у невідомій формі, що присутні на мирних зборах, так само, як і не володіємо інформацією про те, кому вони підпорядковуються.

На більшість наших скарг та запитів на отримання інформації, представники керівного апарату МВС не відповідають. Що це за силовики, та чому вони ходять без шевронів, самовільно проводять затримання громадян (часто навіть за згодою міліції), все ще залишається для нас загадкою.

Все ж таки, є надія на реформування патрульно-постової служби у тому, що стосується дотримання правд людини при виконанні правоохоронцями своїх повноважень. Усі співробітники нової поліції, до прикладу, пройшли наш курс лекцій по теорії та практиці реалізації основних прав людини. Сподіваємось, не даремно. 

Схожi сторiнки

Это удивительно: как война сделала украинцев оптимистами и как мы справляемся со стрессом? — Евгений Головаха

0 751 1

Украинский социолог, психолог и общественный деятель, доктор философских наук, профессор Евгений Головаха рассказал UKRLIFE.TV о недавних исследованиях настроений украинцев, отметив ряд интересных результатов.

Чому немає конфлікту цивілізацій і що є натомість? Фукуяма і Гантінгтон помилялися, — Вахтанґ Кебуладзе

0 660 3

Філософ Вахтанґ Кебуладзе на UKRLIFE.TV: про момент істини, трикутник зла, пекельну логіку Росії, й що є замість конфлікту цивілізацій, якщо бачити помилки Фукуями та Гантінгтона.

Грядёт крупный перелом для человечества. Что делать с пугающей неопределенностью? — Дацюк, Никитин, Бебешко, Чудновский

0 1074 2

Темой новой программы цикла "Ответственность" с Владимиром Никитиным, Сергеем Дацюком, Тарасом Бебешко и Юрием Чудновским были "мерцающие" ответственные партнерства в неопределённости.