Історія та сучасність видавництва "Критика"

Видавництво «Критика» заснували 1997 року в Києві літературознавець, історик української культури професор Гарвардського університету Григорій Грабович (George G. Grabowicz), який обійняв посаду головного редактора, та письменник, публіцист і політолог Микола Рябчук. До першого складу редакційної колегії ввійшли також Соломія Павличко, Олександр Савченко, Вадим Скуратівський, Олексій Толочко, Ігор Шевченко. Книжки «Критика» видає від 1998 року.

Видавництво «Критика» випускає науково-гуманітарну літературу, монографії українських і зарубіжних істориків, культурологів, літературознавців, політологів, філософів, сучасну українську та світову модерну художню літературу, коментовані академічні видання пам’яток українського письменства та культури XIX–XX століть, зібрання архівних матеріялів, бібліографічні довідники, словники тощо.

Разом з Інститутом Критики видавництво бере участь у джерелознавчих дослідженнях, оприлюднюючи ма теріали з історії України. Серед великих проєктів видавництва – багатотомна праця історика Людмили Гриневич «Хроніки колективізації та Голодомору в Україні. 1927–1933», повне коментоване зібрання творів Пантелеймона Куліша, науково-видачнича програма публікації матеріялів до історії української модерної культури «Відкритий архів», підготування коментованого корпусу матеріялів «Тарас Шевченко в прижиттєвій та посмертній критиці».

«Критика» видає також електронні матеріяли з історії культури, зокрема повнотекстові версії літературно-художніх часописів 1920-х–1930-х років із бібліографічними описами. Протягом 2004–2009 років у світ вийшли компакт-диски із часописами «Мистецтво», «Універсальний журнал», «ВАПЛІТЕ», «Аванґард», а також виданнями українських футуристів.

Видавництво випускає інтелектуальний часопис «Критика». В різні роки у видавництві «Критика» виходили в світ (і почасти виходять дотепер) також науково-гуманітарні часописи, як-от «Київська академія», «Схід/Захід», «Україна модерна», «Український гуманітарний огляд», «Mediaevalia Ukrainica: ментальність та історія ідей», «Sentencia», а також щорічник«Відкритий архів».